Skip to content

494 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block19.07
Lot8.15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,100
51%
Improvement Value:$173,000
49%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+1.5%
2024$6,868+4.1%
2023$6,597+2.4%
2022$6,444+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12616, Page 261

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10780, Page 1296Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8599, Page 1086

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7570, Page 1161

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5155, Page 849

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4249, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1948