Skip to content

201 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1926

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block19.08
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,800
41%
Improvement Value:$225,300
59%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,029+1.5%
2024$6,925+4.1%
2023$6,652+2.4%
2022$6,498+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,689DeedBook 7578, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1926