Skip to content

137 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block19.09
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,023
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
31%
Improvement Value:$422,700
69%
Total Assessment$610,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,601+1.5%
2024$10,446+4.1%
2023$10,033+2.4%
2022$9,801+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft2,023DeedBook 7014, Page 1704

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5132, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1920