Skip to content

115 Crestmont TerCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Aug 8, 2013

Property Information

Block19.09
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,500
35%
Improvement Value:$339,900
65%
Total Assessment$526,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,404+1.5%
2024$11,237+4.1%
2023$10,793+2.4%
2022$10,543+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900

To:

Sq Ft1,978DeedBook 9876, Page 663

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5040, Page 160

Property Sale

Sale
$49,300

Property Built

Built

Year Built: 1915