Skip to content

300 Highland AveCollingswood, NJ 08108

Built 1955

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Dec 17, 2010

Property Information

Block19.10
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SFB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,200
33%
Improvement Value:$343,600
67%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+1.5%
2024$11,313+4.1%
2023$10,866+2.4%
2022$10,615+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft1,818DeedBook 9354, Page 1527

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7386, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1955