Skip to content

315 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block19.10
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,300
38%
Improvement Value:$314,900
62%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,306+1.5%
2024$9,169+4.1%
2023$8,807+2.4%
2022$8,603+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 12297, Page 1711

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 11512, Page 436Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5288, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1945