Skip to content

125 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2016

Property Information

Block19.10
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
52%
Improvement Value:$173,100
48%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+1.5%
2024$7,636+7.1%
2023$7,133+2.4%
2022$6,968+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 10392, Page 1413Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5199, Page 814

Property Sale

Sale
$35,000

Property Built

Built

Year Built: 1939