Skip to content

320 Highland AveCollingswood, NJ 08108

Built 1942

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block19.10
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,048
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,300
41%
Improvement Value:$267,000
59%
Total Assessment$456,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,050+1.5%
2024$9,903+4.1%
2023$9,512+2.4%
2022$9,291+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8870, Page 546

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7056, Page 1620

Property Built

Built

Year Built: 1942