Skip to content

110 E Browning RdCollingswood, NJ 08108

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 12, 2017

Property Information

Block19.10
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
41%
Improvement Value:$243,800
59%
Total Assessment$414,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,163+1.5%
2024$10,014+4.1%
2023$9,618+2.4%
2022$9,395+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,356DeedBook 10779, Page 365

Property Sale

SaleMulti
$40,000

Property Built

Built

Year Built: 1954