Skip to content

115 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block19.11
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,703
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
45%
Improvement Value:$204,500
55%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+1.5%
2024$8,064+4.1%
2023$7,746+16.1%
2022$6,674+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,703DeedBook 11749, Page 1041

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,433DeedBook 11235, Page 97Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 7885, Page 1812

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7574, Page 1247

Property Built

Built

Year Built: 1940