Skip to content

132 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block19.12
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
47%
Improvement Value:$194,900
53%
Total Assessment$364,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+1.5%
2024$7,575+4.1%
2023$7,276+2.4%
2022$7,107+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

To:

Sq Ft1,397DeedBook 10258, Page 1692

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,277DeedBook 9915, Page 1779Recorded11/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1940