Skip to content

130 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block19.12
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,400
47%
Improvement Value:$193,100
53%
Total Assessment$362,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+1.5%
2024$7,063+4.1%
2023$6,784+2.4%
2022$6,627+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 12286, Page 1561

Property Built

Built

Year Built: 1940