Skip to content

128 E Summerfield Ave(Block 19.13 Lot 1)Collingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block19.13
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,800
48%
Improvement Value:$189,800
52%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594-21.8%
2024$8,435+4.1%
2023$8,102+17.1%
2022$6,917+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,547DeedBook 11723, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1935