Skip to content

121 Hillcrest AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block19.13
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
54%
Improvement Value:$160,800
46%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+1.5%
2024$7,510+4.1%
2023$7,214+2.4%
2022$7,046+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5035, Page 798

Property Sale

Sale
$49,900

Property Built

Built

Year Built: 1940