Skip to content

129 Hillcrest AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block19.13
Lot16.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,200
45%
Improvement Value:$221,300
55%
Total Assessment$404,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,293+1.5%
2024$7,185+4.1%
2023$6,901+2.4%
2022$6,742+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 11626, Page 844

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3819, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1940