Skip to content

418 Highland AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Nov 19, 2024

Property Information

Block19.13
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,800
47%
Improvement Value:$205,100
53%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+1.5%
2024$7,250+4.1%
2023$6,964+2.4%
2022$6,803+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$392,500

To:

Sq Ft1,216DeedBook 12722, Page 1953

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,440DeedBook 11259, Page 1456Recorded11/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 9264, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1940