Skip to content

136 E Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
May 10, 2005

Property Information

Block19.13
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,800
44%
Improvement Value:$241,000
56%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,514+1.5%
2024$7,403+4.1%
2023$7,111+2.4%
2022$6,946+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7822, Page 573

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5231, Page 689

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4269, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1940