Skip to content

122 E Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block19.13
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,200
45%
Improvement Value:$209,300
55%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,142+1.5%
2024$8,022+4.1%
2023$7,705+2.4%
2022$7,527+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500

To:

Sq Ft1,633DeedBook 4037, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1935