Skip to content

110 E Summerfield AveCollingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block19.13
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,600
45%
Improvement Value:$224,500
55%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+1.5%
2024$8,951+12.2%
2023$7,981+2.4%
2022$7,796+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 11859, Page 732

Property Sale

SaleMulti
$27,500

Property Built

Built

Year Built: 1935