Skip to content

507 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$104,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block19.14
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,100
55%
Improvement Value:$151,200
45%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,455+1.5%
2024$7,346+4.1%
2023$7,056+2.4%
2022$6,892+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$104,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 7049, Page 1856

Property Built

Built

Year Built: 1940