Skip to content

521 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block19.14
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,600
27%
Improvement Value:$527,700
73%
Total Assessment$721,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,650+1.5%
2024$13,450+4.1%
2023$12,918+2.4%
2022$12,619+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 11614, Page 405

Property Sale

Sale
$59,900

Property Built

Built

Year Built: 1940