Skip to content

513 S Vineyard BlvdCollingswood, NJ 08108

Built 1952

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block19.15
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,200
44%
Improvement Value:$231,100
56%
Total Assessment$414,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+1.5%
2024$8,194+4.1%
2023$7,871+2.4%
2022$7,688+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900

To:

Sq Ft1,180DeedBook 11671, Page 1569

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,180DeedBook 11588, Page 1673Recorded1/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952