Skip to content

521 S Vineyard BlvdCollingswood, NJ 08108

Built 1952

Last Sale Price
$273,500
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block19.15
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,800
45%
Improvement Value:$225,900
55%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+1.5%
2024$8,500+4.1%
2023$8,164+2.4%
2022$7,975+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$273,500

To:

Sq Ft1,180DeedBook 7845, Page 490

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5140, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1952