Skip to content

525 S Vineyard BlvdCollingswood, NJ 08108

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block19.15
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,400
37%
Improvement Value:$325,300
63%
Total Assessment$513,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,978+1.5%
2024$6,876+4.1%
2023$6,604+2.4%
2022$6,451+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 11326, Page 253Recorded2/12/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 10313, Page 1157Recorded12/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952