Skip to content

200 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block19.16
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
41%
Improvement Value:$264,500
59%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+1.5%
2024$9,444+4.1%
2023$9,071+2.4%
2022$8,861+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5012, Page 62

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4175, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1955