Skip to content

209 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block19.16
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
36%
Improvement Value:$322,800
64%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,318+1.5%
2024$10,167+4.1%
2023$9,765+13.0%
2022$8,642+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938