Skip to content

211 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1946

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block19.16
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,128
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,800
37%
Improvement Value:$307,200
63%
Total Assessment$491,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,456+1.5%
2024$8,332+4.1%
2023$8,003+2.4%
2022$7,817+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 11981, Page 684

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 9418, Page 936

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4269, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1946