Skip to content

213 E Palmer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1939

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block19.16
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
41%
Improvement Value:$265,400
59%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,709+1.5%
2024$9,566+4.1%
2023$9,189+2.4%
2022$8,976+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft1,525DeedBook 10571, Page 709

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 9952, Page 196Recorded1/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1939