Skip to content

337 Highland AveCollingswood, NJ 08108

Built 1958

Last Sale Price
$202,250
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block19.17
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,100
47%
Improvement Value:$214,200
53%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+1.5%
2024$8,420+4.1%
2023$8,087+2.4%
2022$7,900+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$202,250

To:

Sq Ft984DeedBook 9079, Page 954

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 7726, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 4054, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1958