Skip to content

205 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1939

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block19.18
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
37%
Improvement Value:$311,900
63%
Total Assessment$498,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+1.5%
2024$10,579+4.1%
2023$10,161+2.4%
2022$9,926+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 11127, Page 1991

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 10041, Page 641Recorded7/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 1939