Skip to content

213 E Coulter AveCollingswood, NJ 08108

Built 1940

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Sep 14, 2018

Property Information

Block19.18
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,100
32%
Improvement Value:$490,300
68%
Total Assessment$717,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+1.5%
2024$12,219+12.9%
2023$10,818+2.4%
2022$10,568+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,900

To:

Sq Ft2,205DeedBook 10991, Page 1435

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 10670, Page 1838Recorded7/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940