Skip to content

577 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$95,841
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block21
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
36%
Improvement Value:$197,100
64%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169+1.6%
2024$9,021+3.9%
2023$8,679+2.3%
2022$8,488+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$95,841

To:

DeedBook 10851, Page 1639

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 8864, Page 328

Property Sale

Sale
$32,000