Skip to content

37 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block22
Lot21.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
46%
Improvement Value:$201,500
54%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467+1.6%
2024$6,364+4.5%
2023$6,093+2.6%
2022$5,940+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922