Skip to content

115 Woodlawn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1938

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 16, 2010

Property Information

Block23
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
40%
Improvement Value:$277,400
60%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,511+1.5%
2024$9,372+4.1%
2023$9,001+2.4%
2022$8,793+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9331, Page 1395

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 8605, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1938