Skip to content

106 Harvard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 23, 2014

Property Information

Block23
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
38%
Improvement Value:$287,300
62%
Total Assessment$466,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,248+1.5%
2024$9,112+4.1%
2023$8,752+2.4%
2022$8,549+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 10001, Page 549

Property Sale

Sale
$289,800
DeedBook 8023, Page 510

Property Sale

Sale
$59,900

Property Built

Built

Year Built: 1915