Skip to content

668 Princeton AveCollingswood, NJ 08108

Built 1952

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 14, 2002

Property Information

Block27
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,129
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,100
42%
Improvement Value:$266,300
58%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,581+1.5%
2024$9,440+4.1%
2023$9,067+2.4%
2022$8,857+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,129DeedBook 5264, Page 36

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 5041, Page 479

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4236, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1952