Skip to content

5 E Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1930

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jan 31, 1986

Property Information

Block2
Lot8.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,900
53%
Improvement Value:$153,100
47%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+1.5%
2024$6,669+4.1%
2023$6,406+2.4%
2022$6,258+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 4112, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1930