Skip to content

697 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jun 20, 1987

Property Information

Block30.01
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,800
25%
Improvement Value:$207,200
75%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,032+1.6%
2024$7,902+3.9%
2023$7,602+2.3%
2022$7,435+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

DeedBook 4229, Page 621