Skip to content

2 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$205,500
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block30.01
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
49%
Improvement Value:$169,600
51%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+1.5%
2024$6,677+4.1%
2023$6,413+2.4%
2022$6,265+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,500

To:

Sq Ft1,232DeedBook 10993, Page 966

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8974, Page 324

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 7253, Page 1559

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 3979, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1910