Skip to content

18 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Apr 30, 2003

Property Information

Block30.01
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
51%
Improvement Value:$158,700
49%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,649+1.5%
2024$6,551+10.4%
2023$5,932+2.4%
2022$5,795+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

To:

Sq Ft1,204DeedBook 7042, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1910