Skip to content

28 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block30.01
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,300
48%
Improvement Value:$178,200
52%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,621+1.5%
2024$6,524+4.1%
2023$6,266+2.4%
2022$6,121+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,204DeedBook 12704, Page 1684

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 10436, Page 634Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 5247, Page 470

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5063, Page 150

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5004, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1910