Skip to content

40 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block30.01
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,400
53%
Improvement Value:$152,000
47%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+1.5%
2024$6,314+4.1%
2023$6,064+2.4%
2022$5,924+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 5212, Page 813

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4077, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1910