Skip to content

9 E Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block30.01
Lot38
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
50%
Improvement Value:$164,300
50%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641+1.5%
2024$6,543+4.1%
2023$6,285+2.4%
2022$6,139+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 10305, Page 243

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4305, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1910