Skip to content

11 E Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block30.01
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
48%
Improvement Value:$177,400
52%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,866+1.5%
2024$6,765+8.7%
2023$6,222+2.4%
2022$6,078+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,232DeedBook 12672, Page 440

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8549, Page 1062

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 7671, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1910