Skip to content

35 E Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 1979

Property Information

Block30.01
Lot51
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
59%
Improvement Value:$113,800
41%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,088+1.5%
2024$5,995+4.3%
2023$5,748+2.5%
2022$5,610+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910