Skip to content

729 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block30.02
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$421,900
22%
Improvement Value:$1,485,100
78%
Total Assessment$1,907,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,611+1.6%
2024$36,019+3.9%
2023$34,654+2.3%
2022$33,891+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000

To:

DeedBook 12926, Page 1497

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 8865, Page 1692

Property Sale

SaleMulti
$240,000

To:

DeedBook 5138, Page 653

Property Sale

Sale
$84,824

To:

DeedBook 4232, Page 357