Skip to content

11 Washington AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block30.02
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,600
33%
Improvement Value:$319,300
67%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+1.5%
2024$9,005+7.4%
2023$8,385+2.4%
2022$8,190+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 11574, Page 1573

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3830, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1918