Skip to content

30 E Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block30.02
Lot37
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
46%
Improvement Value:$201,800
54%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,355+1.5%
2024$7,247+4.1%
2023$6,960+2.4%
2022$6,799+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 11976, Page 474

Property Sale

Sale
$210,900

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 10590, Page 410Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$65,200

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 10495, Page 198Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$30,500

Property Built

Built

Year Built: 1910