Skip to content

34 E Collings AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Sep 29, 2001

Property Information

Block30.02
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,800
49%
Improvement Value:$170,700
51%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+1.5%
2024$6,165+4.1%
2023$5,921+2.4%
2022$5,784+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 5187, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1910