Skip to content

39 Washington AveCollingswood, NJ 08108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block30.03
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,109
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,300
44%
Improvement Value:$225,700
56%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+1.5%
2024$9,173+4.1%
2023$8,810+2.4%
2022$8,606+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3978, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1910